BENİMOKULUM ANAOKULU NİSAN AYI AYLIK EĞİTİM ÇİZELGESİ

AYIN ÜNLÜSÜ         : HACİVAT & KARAGÖZ

AYIN MEYVESİ       : KİRAZ
AYIN HAYVANI        :
DEVE
AYIN KARAKTER DAVRANIŞI    :
MERHAMET
AYIN PARTİSİ          :
MANGAL PARTİSİ
AYIN MÜZİSYENİ   :
İDİL BİRET
AYIN RESSAMI       :
OSMAN HAMDİ BEY
AYIN PROJESİ        :
OLUŞUM SIRALAMA PANOSU


 

1 NİSAN SALI

2 NİSAN ÇARŞAMBA

3 NİSAN PERŞEMBE

4 NİSAN CUMA

 

İlkbaharda doğada gördüğümüz en belirgin değişikliklerden biri olan meyve ağaçlarının çiçek açmasını inceleyeceğiz. Okulumuzun bahçesindeki meyve ağaçlarının ne renk çiçek açtığına bakacak, bu çiçeklerin daha sonra neye dönüştüğünü tartışacağız.

Sabah, öğle, akşam kavramlarını pekiştirmek amacı ile pandomim yapacağız. Sırayla arkadaşlarımızın önüne gelecek ve günlük bir hareketi canlandıracağız. Arkadaşlarımız da hem hareketi hem de bu hareketin sabah mı, öğlen mi, akşam mı yapıldığını bulmaya çalışacak.

Neden merhametli olmalıyız, merhamet nedir, nelere, kimlere merhamet gösterebiliriz konuşacağız.

Merhametle ilgili dramalar yapacak, hikâyeler okuyacağız.

 

Mikropların sabunu sevmediğini biliyoruz. Bunu somutlaştırmak adına öğretmenimizin hazırladığı karabiber – su karışımına sabun koyacağız, bakalım mikrobu temsil eden karabiber tanelerine ne olacak?

 

7 NİSAN PAZARTESİ

8 NİSAN SALI

9 NİSAN ÇARŞAMBA

10 NİSAN PERŞEMBE

11 NİSAN CUMA

Çeşitli sıralama kartlarını boyayacak ardından bunları oluşum sırasına göre sıralayacak ve sınıfımız için oluşum sıralama panosu yapacağız. Ardından beyin fırtınası yaparak oluşum sıralama nedenlerini tartışacağız.

Ressam Osman Hamdi Bey’in yaşam hikâyesini araştıracak, eserlerini inceleyecek ve bir eserini sanat etkinliğinde çalışacağız.

Tarihimizin önemli iki kahramanı olan Hacivat ve Karagöz’ü yakından tanıyacağız. Hayatlarını, mizah anlayışlarını inceleyecek, gölge oyununun inceliklerini öğreneceğiz.

Toplama – çıkarmayı bonibonlarla yapmanın eğlencesini yaşayacağız. İki bonibonum vardı, iki tane de öğretmenim verdi, kaç tane bonibonum oldu? Bu etkinlik çok lezzetli olacak J    

Takip ve dikkat yeteneğimizi geliştirmek için “top düştü” oyununu oynayacağız. Öğretmenimizin havaya attığı topu takip edecek top havadayken yerimizde zıplayacak, top yere düşünce donacağız.

14 NİSAN PAZARTESİ

15 NİSAN SALI

16 NİSAN ÇARŞAMBA

17 NİSAN PERŞEMBE

18 NİSAN CUMA

Farklı sanat denemeleri yapmak hem eğlenceli hem de öğretici. Suya damlattığımız ojelerle ebru çalışması yapacağız. Bakalım ortaya neler çıkacak?

Polis haftası kapsamında öğrendiklerimizi pekiştirmek ve gerçek hayatla bağdaştırmak amacı ile okulumuza polis amcaları davet edecek onlardan polislik mesleğini dinleyeceğiz.

İdil Biret kimdir yakından tanıyacak ve eserlerini mandala çalışması yaparken dinleyeceğiz.

Ayın meyvesi olan kirazın faydalarını öğrenecek, kiraz mobilleri yaparak sınıfa asacağız.

Parça – bütün ilişkisini anlamak üzere mozaik çalışması yapacağız. Küçük kareleri rengarenk boyayacak ve ortaya çıkan şekli inceleyeceğiz.

 

21 NİSAN PAZARTESİ

22 NİSAN SALI

23 NİSAN ÇARŞAMBA

24 NİSAN PERŞEMBE

25 NİSAN CUMA

Tüm dünya çocuklarına ait görselleri inceleyecek, en çok ilgimizi çekeni boyayacağız ve sınıfımızın duvarlarını tüm dünya çocuklarını temsil eden resimlerle süsleyeceğiz.

 

Çocuk bayramı öncesi okulumuzun bahçesinde mangal partisi yapacak, şarkılar söyleyecek, dans edecek, oyunlar oynayacağız.

 

23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUNJ

(Resmi Tatil)

 

Kestiğimiz karton daireyi ikiye katlayacak, oynayan göz, gaga, kanat ve kuyruk ekleyerek ayakta duran renkli kuşlar yapacağız.

Ayın hayvanı olan devenin özelliklerini öğrenecek, sanat saatinde deve resimleri boyayacak sınıfımızın duvarına deve kervanı konsepti yapacağız.

28 NİSAN PAZARTESİ

29 NİSAN SALI

30 NİSAN ÇARŞAMBA

 

Kütüphane haftası kapsamında ilimizdeki kütüphaneye bir gezi düzenleyecek, buradaki kitapları inceleyecek ve kütüphane kurallarını tekrar hatırlayacağız.

 

Yuvarlanma hareketlerinde ne kadar başarılıyız? Öğretmenimizin dizdiği minderlerden dışarı çıkmadan yuvarlanarak hedefe ulaşabilecek miyiz? Jimnastik salonunda deneyeceğiz.

 

Sanat etkinliğinde duygu ifadelerini çalışacağız.

 

AYLIK MÖNÜMÜZ