BENİMOKULUM ANAOKULU MAYIS AYI AYLIK EĞİTİM ÇİZELGESİ

AYIN ÜNLÜSÜ                   : ZÜBEYDE HANIM

AYIN MEYVESİ                 : KARPUZ
AYIN HAYVANI                 :
PABUÇ GAGA
AYIN KARAKTER DAVRANIŞI    :
SES TONU
AYIN PARTİSİ                   :
İLKBAHAR PARTİSİ
AYIN MÜZİSYENİ            :
FAZIL SAY
AYIN RESSAMI                 :
CLAUDE MONET
AYIN PROJESİ                  :
OKUL SOSYAL HİZMETİ


5 MAYIS PAZARTESİ

6 MAYIS SALI

7 MAYIS ÇARŞAMBA

8 MAYIS PERŞEMBE

9 MAYIS CUMA

Empati kurmanın önemini cümle tamamlama etkinliği ile pekiştireceğiz. Öğretmenimizin anlattığı durum örneklerinin sonunda yarım bıraktığı cümleleri tamamlayacak ve hikâyedeki kişilerle duygudaşlık kuracağız.

 

Annemizin hayatımızdaki önemini konuşacak, ona nasıl davranmamız gerektiğini sorgulayacağız. “Benim annem” şarkısını hep birlikte söyleyeceğiz.

 

Trafik işaret ve anlamlarını öğreneceğiz. Sınıfımıza kurduğumuz alanda trafik işaretlerine göre hareket edeceğiz.

 

Taşıt çeşitlerini tanıyacak, işlevlerini ve hayatımızdaki önemini konuşacak, sanat etkinliğimizde kara, hava ve deniz taşıtı yapacağız.

 

Annemize minik ama anlamlı bir hediye yapacağız. Ömür boyu saklasın diye…

 

12 MAYIS PAZARTESİ

13 MAYIS SALI

14 MAYIS ÇARŞAMBA

15 MAYIS PERŞEMBE

16 MAYIS CUMA

Ses tonu günlük hayatımızda neden önemlidir, herkesle bağırarak konuşsak ne olur, her yerde sessiz mi konuşmalıyız gibi sorulara cevap vererek sosyal yaşamda ses tonunun önemini kavrayacağız.

 

Ressam Cladue Monet’in yaşam hikâyesini araştıracak, eserlerini inceleyecek ve baharı yansıtan bir eserini sanat etkinliğinde çalışacağız.

Anneler günü kapsamında Ata’mızın annesi Zübeyde Hanım’ı yakından tanıyacak, nasıl bir evlat yetiştirdiğini Atatürk’ün hayatını akıllı tahtamızda inceleyerek anlayacağız.

Engelliler günü kapsamında “engelli” olma kavramını inceleyeceğiz. Görme, konuşma, işitme ve bedensel engel ne demektir izlediğimiz görsellerle anlayacağız. Drama etkinliğimizde görmeden resim yapmaya, konuşmadan düşüncelerimizi anlatmaya, duymadan etrafımızı anlamaya çalışacağız.

 

Geniş ve dar kavramını oyun etkinliğimizle pekiştireceğiz. Öğretmenimizin jimnastik salonumuza kurduğu dar ve geniş yolda yürümeye çalışacağız. Bakalım geniş yolda mı yoksa dar yolda mı yürümekte daha başarılıyız.

 

19 MAYIS PAZARTESİ

20 MAYIS SALI

21 MAYIS ÇARŞAMBA

22 MAYIS PERŞEMBE

23 MAYIS CUMA

 

Gençlik ve Spor Bayramımız Kutlu Olsun.

(RESMİ TATİL)

Su, kum, şeker ve mercimek ile kaptan kaba boşaltma çalışması yapacağız. Bakalım öğrencilerimiz küçük kaslarını kullanırken ne kadar başarılı.

 

Fazıl Say kimdir yakından tanıyacak ve eserlerini mandala çalışması yaparken dinleyeceğiz.

Ayın meyvesi olan karpuzun faydalarını öğrenecek, oyun hamurlarımızı kullanarak karpuz dilimleri yapacağız.

Yanardağ nedir, içinden lavlar nasıl çıkar gibi soruların cevabını tartışacağız. Ardından kendi yaptığımız yanardağı sirke ve karbonat yardımı ile harekete geçireceğiz.

 

26 MAYIS PAZARTESİ

27 MAYIS SALI

28 MAYIS ÇARŞAMBA

29 MAYIS PERŞEMBE

30 MAYIS CUMA

Geçmişte kalmış bir oyun yerden yüksek. İşte bu oyunu günümüze taşıyacak, okulumuzun bahçesinde yerden yüksek oynayacağız.

 

Bugün rengarenk giyiniyoruz, başımıza ilkbahar taçları takıyoruz ve yemyeşil doğanın tadını çıkarmak için bahçemizdeki partiye katılıyoruz. Müzik, dans ve palyaço gösterileri ile ilkbaharın ve temiz havanın tadını çıkaracağız

Desenli kumaşlar, peçeteler, kilim parçaları ile desen tamamlama çalışması yaparak öğrencilerimizin simetri, devamlılık sürenci ve dikkat süresine destek olacağız.

 

Ayın Mutfak Etkinliği: Kanepe

Tost ekmeğini pasta kalıpları ile kesecek, üzerine krem peynir sürecek ve peynirin üzerini domates, zeytin ve salamla dekore edeceğiz. Geriye afiyetle yemesi kalacak.

 

Ayın hayvanı olan pabuçgaganın özelliklerini öğrenecek, sanat saatinde pabuçgaga resimleri boyayacak ve sınıfımıza asacağız.

Şiir, Şarkı, Tekerleme ve Bilmeceleri elinizde bulunan hazır günlük plandan seçerek öğrencilerimize aktarabilirsiniz. İyi çalışmalar J

AYLIK MÖNÜMÜZ